Mohou být internetové stránky nebezpečné?


Asi není třeba říkat, že internet není ani zdaleka tak bezpečným místem, jak mnozí věří. Jistě, je zde určitá anonymita, díky které si mnoho z nás myslí, že nám skutečně nic nehrozí. Koneckonců, nikdo nemůže vědět, kdo skutečně jsme nebo kde bydlíme. Ovšem to je pravda jen zdánlivě. Ve skutečnosti nám mohou určité webové stránky skutečně velmi ublížit, a to hned několika způsoby.

 

na internetu se z nás často snaží vylákat peníze

 

Tím prvním a asi nejznámějším jsou ty, které se z nás snaží vylákat nejrůznější informace, především pak údaje k naší kreditní kartě či přístup k internetovému bankovnictví. Provádí to mnohdy tak, že se maskují za web naší banky. Mnohé jsou v tom tak dobré, že jsou od těch skutečných v podstatě k nerozeznání. Pouze se po přihlášení nedostaneme na svůj účet, nýbrž svá data odešleme třetí osobě, která jich pak může libovolně využít.

 

Zde není pomoc tak snadná, jak by se dalo čekat. Dnes již není tak snadné poznat falešnou bankovní stránku. Zdaleka nejjistější je tedy znát přesnou webovou adresu vaší banky a podívat se, zda se od ní ta, kam se právě přihlašujete, neliší byť jen o jedno jediné písmenko. Jiný způsob bohužel neexistuje, a tak je potřeba být v tomto ohledu značně opatrný.

 

i nákup přes internet může být nebezpečný

 

Další problém mohou přinést nejrůznější seznamovací weby. Zde totiž zadáte své údaje, včetně fotografie, a nikdy nevíte, kdo si je bude prohlížet. Zvláště u těch novějších seznamek, které se prezentují tím, že mají mnohem méně omezení než ty zavedené, čímž vám pomohou najít vhodného partnera či partnerku rychleji, jsou v tomto ohledu riskantní.

 

Pro děti pak představují nebezpečí i weby, které se je snaží nějakým způsobem indoktrinovat. Právě ti nejmladší jsou totiž nejsnáze ovlivnitelní, a proto tyto weby často cílí právě na ně. Není tedy na škodu monitorovat aktivitu našeho dítěte na internetu.

 

Jistě, všem nástrahám se nejspíše nevyhneme. Výše zmíněné jsou pouze ty, se kterými se potkáme nejčastěji. I tak je však o nich dobré vědět, abychom jim mohli snáze předejít.