Jak na vypadávání vlasů po porodu

Přijela jste z porodnice a od té doby vás plně zaměstnává péče o miminko. Až jste se jednoho dne důkladně zadívala do zrcadla a zpanikařila. Vaše husté vlasy, které byly vždycky chlouba, chřadnou, vypadávají a máte jich stále méně a méně. Jako první, zachovejte klid. Není to trvalý stav. Po porodu je vypadávání vlasů zcela přirozené (a potrápí každou maminku) a my vám navíc poradíme, co s tím.

Vlasy všude kam se podíváte

Jak bylo zmíněno výše, vypadávání vlasů po porodu je zcela normální a zkušenost s ním mají maminky po celém světě. Trochu jste se uklidnila, ale stejně se bojíte, aby vám na hlavě nezůstaly 3 vlasy? I zde vás uklidníme. Zhruba 8 měsíců po porodu vám vlasy padat přestanou.

vlasy

Proč padají?

Zajímá vás příčina vypadávání vlasů. Možná vás překvapíme, nemůže za to ani kojení, ani stres. Za vším hledejte hormony. Ano, hormonální změny během těhotenství, při porodu a hlavně po něm mohou za ztrátu kadeří. Během těhotenství jste v sobě měla větší množství estrogenu. To byl stav vaší hřívy dokonce lepší. Po porodu se ale hladina estrogenu srovnala a právě to zapříčinilo vypadávání vlasů. A to dokonce ve větším množství, než je obvyklé.

Mohu ho zmírnit? Ano

Vypadávání vlasů zcela nezastavíte, ale trochu zmírnit ho můžete a své vlasy posílit.

Zaměřte se na dostatek vitamínů a minerálů.

Sáhnout můžete buď po vitamínech pro kojící maminky. Ty obsahují většinou kyselinu listovou, jód, vitamín D, E, C a B. Nebo se zaměřit na stravu. Což pokud kojíte, stejně určitě děláte. Na talíř si dejte co nejčastěji ovoce, zeleninu, zdravé tuky (avokádo, ryby), zakysané mléčné výrobky, ovesné vločky, ořechy a semena. 

maminka

Tip: pro lepší plánování jídel si sepište týdenní jídelníček a na velký nákup vyšlete manžela

Péče o vlasy

Vlasy můžete posílit i vhodným šamponem. V lékárně se zeptejte na nabídku pro lámavé a poškozené vlasy. Z babských rad vyzkoušejte odvar z kopřiv nebo zeleného čaje.

A závěrem: příchod miminka je velká změna, proto se nebojte, říct si o pomoc