Je mateřská dovolená skutečně dovolená?

Narození dítěte je bezesporu jedním z největších zázraků přírody. Avšak rozhodně není nijak jednoduché. I v případě, že porod proběhne bez komplikací a dítě je zdravé, se jedná o velmi vyčerpávající proceduru. Také malý, bezbranný novorozenec potřebuje téměř neustálou péči, aby vůbec mohl žít.

 

Je tedy jasné, že matka se do zaměstnání hned vrátit nemůže. I z tohoto důvodu byla uzákoněna takzvaná mateřská dovolená, tedy doba, kdy matka může zůstat s dítětem doma a přesto pobírat plat. Zajímavostí je, že v našem státě je jedna z nejdelších na světě.

 

vyprané a pověšené prádlo a hračky

 

Problém je zde ovšem v názvu. Ačkoliv se jí totiž říká dovolená, má do ní obvykle hodně daleko. Je jí snad pouze v tom smyslu, že matka či otec nechodí do zaměstnání. Pokud však jde o odpočinek a nabytí nových sil, které s dovolenou obvykle asociujeme, pak zde máme smůlu.

 

To je také důvod, proč mnoho matek navrhuje, aby se tato doba jmenovala jinak. Koneckonců, většinou ji trávíme vyčerpávající péči o dítě spojenou s domácími pracemi, které od nás náš protějšek očekává (jsme přeci celý den doma). Často si pak neodpočineme ani v noci, neboť novorozenci ji rozhodně celou neprospí. Je potřeba během ní několikrát vstát, nakrmit dítě a případně vyměnit plínku, což rozhodně kvalitnímu spánku nepomáhá.

 

spící novorozenec

 

Pokud tedy někdy slyšíte o mateřské či otcovské dovolené, rozhodně si ji nepředstavujte jako období odpočinku. Možná až v té poslední fázi, avšak v té chvíli jsme již po tom všem tak vyčerpaní, že relaxaci a oddech rozhodně potřebujeme, pokud se nechceme zhroutit.

 

Ideální samozřejmě je, pokud máme pomoc, například někoho, kdo si jednou za čas našeho potomka na pár hodin vezme, abychom si mohli v klidu udělat vše, co potřebujeme, nebo si i jen udělat chvilku pro sebe (například si zajít do kina), nebo si prostě jen odpočinout. Věřte, že to rozhodně prospěje jak vám, tak i dítěti.