Je vždy výhodné mít sídlo firmy v Praze?

Asi není žádným tajemstvím, že umístění sídla firmy má na její prestiž poměrně velký vliv. Přeci jen, mělo by dělat dojem jak na zákazníky, tak i na investory a pomoci je přesvědčit o tom, že je to skutečně solidní a spolehlivá společnost. Není tedy divu, že většina podnikatelů hledá ty nejlepší lokace. Z pochopitelných důvodů je pak oblíbené mít sídlo firmy v Praze. To má totiž hned několik pozitiv, z nichž některá nám nemusí být hned na první pohled jasná. Tím hlavním je samozřejmě fakt, že se jedná o známé a vážené místo. Pokud sídlíme v hlavním městě, již u ostatních vyvoláváme o sobě určité představy. A ty většinou rozhodně nejsou nijak špatné. Z obchodního hlediska nám to tedy může jen pomoci.

moderní firemní sídlo

Další, již méně známou výhodou je poloha Prahy téměř ve středu naší republiky, stejně jako snadná dostupnost jak autem, tak i hromadnou dopravou. Díky tomu se do ní lze velmi snadno dostat, a to v relativně krátkém čase. Samozřejmě to platí i obráceně. Pokud má firma pobočky či prodejny po celé republice, lze každou z nich z Prahy poměrně snadno navštívit. To usnadňuje kontrolu i samotné řízení podniku, nehledě na nižší cestovní náklady. A to je něco, co bychom neměli přehlédnout.

ulice v centru Prahy

Ovšem neznamená to, že sídlení v Praze nemá i své nevýhody. Tou první je samozřejmě cena. Vzhledem k již zmíněné exkluzivitě není divu, že jsou zde ceny nemovitostí v průměru vyšší než jinde v naší zemi. To může působit zejména menším podnikům problémy. Dále je zde fakt, že nejde jen o to sídlit v Praze, ale tak o to, kde konkrétně se naše sídlo nachází. I naše hlavní město má totiž čtvrti, které nevypadají zrovna nejlépe, a které také nejsou jednoduše přístupné. Proto je dobré zvážit, zda se nám to skutečně vyplatí. Ačkoliv v naprosté většině případů je odpověď ano, je stejně vždy nutné posuzovat každou situaci individuálně. Jen tak najdeme to nejlepší řešení.