Pozor na výběr bot

Každý tramp nebo aspoň zkušený výletník vám potvrdí, že i při cestách za krásami přírody záleží na výběru toho, co si my lidé vezmeme na sebe. Co si oblečeme a obujeme. Protože v přírodě na nikoho nečekají udržované rovné chodníky a silnice, tam není povrch půdy nikdy dokonalý. A každá taková nedokonalost by mohla představovat problém.

slaná bota

Vezměte si třeba takovou louku. I když je třeba na první pohled docela rovná, přece jenom se tu mohou ukrývat v trávě kdejaké nerovnosti, kameny, mokrá místa a podobné záludnosti. A když tu člověk při svých toulkách šlápne tam, kam nemá, může si hravě přivodit problémy.

Představte si třeba někoho, kdo si tu podvrtne ve špatných botách kotník a pak s tímto musí jít dál, až někam, kde je nějaká ta civilizace! Nebo si představte nepohodlí v případě někoho, kdo si nabere do bot vodu nebo bláto a pak v tom má strávit další dlouhé hodiny, ne-li dny, nemaje možnost přezout se do bot suchých. Nebo si představte, jak se někde venku chodí člověku, kterému jeho boty podkluzují, tlačí…

A zatímco je špatně zvolená obuv problémem na louce, což teprve taková chůze lesem nebo po horách! Tam bývá terén ještě záludnější a hrozí tu ještě daleko více nepříjemností, kterým se každý z nás raději vyhne. A jak se takovým problémům souvisejícím s nedokonalostí terénu nejjednodušeji vyhnout? Přece tak, že si pořídíme trekové boty. Nenalezneme totiž lepší obuv, která by nám právě někde v přírodě nabízela dokonalejší služby. Nejsou boty, ve kterých by se chodilo ve volné přírodě pohodlněji a bezpečněji.

boty ve sněhu

A proto sází na trekovou obuv každý, kdo chce mít jistotu, že se pro něj výlet nebo nějaká ta horská túra nezmění v třeba i přímo hororový zážitek. Na tuto obuv sázejí všichni, kdo chtějí mít jistotu, že se maximálně pohodlně dostanou až do zamýšleného cíle a že je nepotkají zbytečné nepříjemnosti, které hrozí obvykle těm, kteří se neobují adekvátně tomu, co je během pobytu v přírodě potká.